Přeprava zvířat ve vozidle

Nejen děti a spolucestující musí být ve vozidle přepravováni tak, aby v případě jakékoli konfliktní situace nebo dopravní nehody nedošlo k újmě na jejich zdraví nebo k újmě na zdraví či životě u dalších osob ve vozidle. Naše rady se týkají především přepravy psů a koček.

>> Naše nabídka oddělovacích mříží zde <<
>> Ochranné deky do interiéru auta <<
>> Ochranné potahy do zavazadlového prostoru <<
>> Popruhy pro převoz psů <<

I když zákon v České republice přímo nenařizuje použití speciálního zádržného systému pro přepravu domácích zvířat, je nutné znát některé údaje a doporučení. Předpisy jsou v tomto případě poměrně vágní, a přitom za jejich nedodržení vám hrozí pokuta až 2 000 Kč.

Co říká nový silniční zákon:

O přepravě zvířat se v zákoně č. 361/2000 Sb. mluví v hlavě II, paragrafu 5 s názvem Povinnosti řidiče.

Řidič je povinen:

i) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu
j) zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby

Pes pobíhající po sedačkách, ležící na zadním sedadle či odpočívající na klíně spolujezdce. I takhle může vypadat přeprava psa. Ani jeden z uvedených způsobů ovšem není správný.

Pes volně se pohybující po autě může způsobit autonehodu - např. když se připlete do řízení nebo odvede vaši pozornost. Pes, který není zajištěný, může při nečekaném brzdění nebo při nehodě zranit sebe i členy posádky. Navíc, v případě nehody může vystresované zvíře napadnout nejen samotného pánička, ale také další spolucestující, svědky nehody nebo zasahující záchranáře.

Při prudkém brždění a hlavně při nárazu se hmotnost psa zněkolikanásobí. Při nárazu v rychlosti 50 km/hod prolétne nepřipoutané dvacetikilové zvíře předním sklem a cestou může poranit ostatní pasažéry.

Podle nárazového testu německého autoklubu ADAC při 50 km/h dopadla figurína psa o hmotnosti 22 kg na opěradlo řidičovy sedačky ekvivalentem hmotnosti 500 kg! O osudu nezajištěného zvířete (a také pasažéru) by tak bylo rozhodnuto... 

Video známého německého autoklubu ADAC ukazuje crashtesty s domácími mazlíčky přepravovanými s různými zabezpečovacími systémy i bez nich. Komentář je v němčině, ale obraz vidá za tisíc slov. A možná uvidíte i to, co jste vidět nechtěli.

Jak tedy bezpečně převážet domácí zvířata?

  • nedoporučujeme přepravovat zvířata na předním sedadle
  • zajistit je speciálním popruhem
  • před cestou je dobré zvíře uklidnit tím, že mu vezmeme oblíbenou hračku, deku nebo něco, z čeho bude cítit svého pána
  • při přepravě jak psů nebo koček doporučujeme velkou přepravku umístěnou ve vozidle tak, aby v případě kolize nemohla ohrozit řidiče nebo spolucestující
  • přepravku doporučujeme připevnit bezpečnostním pásem nebo umístit za přední sedadla do  prostoru nohou

 

Pro přepravu větších psů je ideální vozidlo kombi, ve kterém je zvíře odděleno od posádky fyzickou zábranou – nejlépe oddělovací mříží.

Pokud to není možné, doporučujeme speciální postroj pro psa, který je pak připevněn k zapnutému bezpečnostnímu pásu.

Reportáž německé televize WDR o (ne)bezpečné přepravě zvířat