Může sedět dítě na předním sedadle? Ano, ale...


Může cestovat dítě na předním sedadle spolujezdce i v jiné sedačce, než v tzv. vajíčku? ANO, MŮŽE. Cestování na sedadle spolujezdce není omezeno věkem dítěte od novelizace v roce 2006. Dnes je možné na přední sedačce přepravovat děti neomezeně.

Dítě ovšem musí mít autosedačku přiměřenou svému věku. Je třeba, aby autosedačka byla opravdu vhodná a dostatečně bezpečná. Pro malé děti jsou například nevhodné podsedáky - pokud jsou špatně umístěné nebo jejich tvar nevyhovuje tvarování sedadla spolujezdce, může bezpečnostní pás při prudkém brždění dítě zranit. 

Zákon nerozlišuje, na jakém sedadle dítě sedí, ale stanovuje obecné podmínky pro přepravu - jestli stačí bezpečnostní pás nebo je nutné použít dětskou autosedačku. V autosedačce musí být každé dítě, které váží do 36 kilogramů a měří do 150 centimetrů. Pokud dítě přesáhne některý z parametrů, nemusí sedět v dětské autosedačce. Při přepravě v autě stačí, aby bylo řádně připoutáno bezpečnostním pásem, což zákon dovoluje i na předním sedadle osobního automobilu.

A nakonec snad nejdůležitější povinnost, která se týká přepravy malých dětí v nejmenších autosedačkách, takzvaných kolíbkách. Umisťují se totiž proti směru jízdy a proto je důlěžité vědět, zda je sedadlo spolujezdce vybaveno airbagem. V takovém případě zákon striktně předepisuje, že airbag musí být uveden mimo činnost. To pochopitelně přichází v úvahu pouze u airbagů, které je možné vypnout. Pokud airbag vypnout nelze, dětská kolébková autosedačka nesmí být umístěna na předním sedadle.

TYPY DĚTSKÝCH SEDAČEK

SKUPINA 0 / 0+ (pro děti 0 - 13 kg | 0 - 9/12 měsíců) - vajíčko

SKUPINA I (pro děti 9 - 18 kg | 9 měsíců - 4 roky)

SKUPINA II (pro děti 15 - 25 kg | 4 roky - 6 let)

SKUPINA III (pro děti 22 - 36 kg | 6 - 11 let, resp. do výšky 150 cm)

 

Čerpáno z rozhlas.cz, ibesip.cz, mdcr.cz