Autosedačky pro děti

Vybrat správnou autosedačku pro našeho potomka je velice zodpovědné rozhodnutí. Autosedačka musí dítěti poskytnout co největší bezpečí, vždyť její funkčnost může při případné autonehodě rozhodnout o jeho přežití. Na jejich kvalitu a bezpečnostní prvky jsou proto kladeny vysoké požadavky. Proto bychom i my při výběru autosedačky pro dítě měli tyto vlastnosti upřednostnit před poměrně nedůležitými, jako je například vzhled autosedačky.

Zákon přesně stanoví pravidla pro používání dětských autosedaček
Již od května roku 2006 platí v celé Evropě povinnost používat bezpečnostní pásy a dětské zádržné systémy u všech druhů vozidel (směrnice 2003/20/ES). Povinnost používání dětských autosedaček v Evropské unii platí až na výjimky do výšky dítěte 1,50 m nebo 1,35 m. Věková hranice se v jednotlivých státech Evropské unie od sebe liší. Za porušení povinnosti používání dětské autosedačky nám může být udělen trest podle § 6 (§ 22/1l), a to 2 trestné body, pokuta ve správním řízení 1500–2500,- Kč (Trest v trestním řízení), bloková pokuta 2000,- Kč.

Výjimky z povinnosti používat dětské autosedačky
Povinnosti používat při přepravě dítěte autosedačku je řidič zbaven, když:

zdravotní stav dítěte umístění do dětské autosedačky neumožňuje
je dítě přepravováno ve vozidle policie, hasičů nebo záchranné služby při řešení mimořádných událostí
do 1. 5. 2008 ve vozidlech, která zajišťují svoz dětí do škol nebo na kulturní, sportovní nebo jiné akce, pokud bude rychlost vozidla omezena na 70 km/h
je dítě přepravováno v obci ve vozidle taxislužby při provozování taxislužby; nicméně dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm nesmí sedět na sedadle vedle řidiče a musí být připoutáno pásem
řidič přepravuje více dětí starších tří let, než je počet sedadel vybavených pásem nebo sedačkou; pak až do 1. 5. 2008 může mimo dálnice nebo silnice pro motorová vozidla přepravovat na zadním sedadle děti i bez použití pásů nebo sedačky
Označení dětských autosedaček a jejich druhy
Všechny dětské autosedačky musí být dle zákona opatřeny jasně viditelným štítkem schválení dle zkušební normy ECE R 44/04, která byla zavedena roku 1982. To proto, aby bylo možné rozeznat běžné požadavky na bezpečnost. Dětské sedačky, které byly vyrobeny před rokem 1995 a schváleny podle zkušební normy ECE R 44/01 a 44/02, se od dubna 2008 již nesmí používat.

Dle normy jsou dětské autosedačky rozděleny do 5 základních skupin dle váhové kategorie. Proto bychom před koupí dětské autosedačky měli přesně znát váhu svého dítěte a vybírat tak, aby byla vhodná i při nárůstu jeho váhy.

Skupina 0 je do 10 kg (do cca 9 měsíců)
Skupina 0+ je do 13 kg (do cca 18 měsíců) - Kojenci musí být přepravováni v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže (platí pro skupinu 0 i 0+). Kojenecké sedačky se vždy upevňují v poloze proti směru jízdy. Rozhodující předností je, že dítě je v případě kolize celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Tato sedačka by se měla upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu. Jestliže chceme sedačku přeci jen umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag! Není-li možné jej vypnout, nikdy tam sedačku neumisťujeme. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!
Skupina I určená pro 9 - 18 kg (cca 8 měsíců – 3 1/2 roku) – Děti v tomto věku by již měly umět sedět samy, ale z počátku potřebují oporu do všech stran. Zde se nabízí možnost volby mezi 4 systémy: systém k upevnění proti směru jízdy, systém se záchytným tělesem, systém kalhotových šlí a tříbodový pásový systém.
Skupina II vhodná pro 15 - 25 kg (cca 3 - 7 roků) – u autosedaček určených pro odrostlé děti máme možnost volby mezi zádržným systémem se zádržným tělesem nebo zádržným systémem se zvýšeným sezením.
Skupina III pro 22 - 36 kg (cca 6 - 12 roků) – zdání, že v tomto věku již může být dítě zajištěno bezpečnostními pásy pro dospělé je klamné. Dětské sedačky se musí používat až do tělesné výšky 150 cm. Je-li užíván jen pás pro dospělé, je to pro dítě s menší výškou nebezpečné. Může dojít k zaříznutí pásu do měkkých částí břicha anebo do krku dítěte a těžce ho zranit.
Dětská autosedačka a typ vozidla
Existují tři druhy schválení dětských autosedaček dle typu vozidla, pro které jsou určeny: univerzální, semi-univerzální a pro konkrétní vozidlo.

Univerzální schválení

V tomto případě je dětská autosedačka schválena pro použití ve všech vozidlech, která splňují normy ECE R14 a R16. I přesto však musíte neustále dávat pozor na to, aby se vybraná dětská autosedačka opravdu hodila právě do vašeho vozu.

Semi-univerzální schválení

Pokud se kromě standardně požadovaných prvků používají ještě další prvky k upevnění sedačky, které vyžadují dodatečné testy, jedná se o tzv. semi-univerzální schválení.

Schválení konkrétního vozidla

V případě schvalování konkrétních vozů se musí provést samostatný dynamický test dětské autosedačky u každého modelu daného vozu.

Na co si dávat pozor?
Pozor bychom si měli dávat zejména na to, aby sedačka odpovídala nejen hmotnosti našeho dítěte, ale také jeho tělesné velikosti a ostatním rozměrům. aby byla sedačka testovaná a splňovala normu ECE R 44/04 (musí být vyznačeno na oranžovém schvalovacím štítku). Ujistěte se, že je sedačka vhodná pro váš vůz, protože ne všechny sedačky se hodí do každého auta. Vyplatí se, když si montáž sedačky v našem voze vyzkoušíme ještě před tím, než ji koupíme. Je důležité, aby se naše dítě cítilo v sedačce dobře. Nespokojené dítě je rozmrzelé a tím snadno odvádí naši pozornost od řízení. Vždyť můžeme vzít naše dítě nejlépe na nákup jeho nové sedačky s sebou. Montáž a usednutí do sedačky a výstup z ní musí být snadný, rychlý a bezproblémový, ušetří nás to od zbytečného rozčilování a nervozity. Dbejme na to, aby byla montáž jednoduchá a mohly být použity stávající bezpečnostní pásy vozidla. Důležité je, abychom sedačku používali vždy a důsledně. I při krátkých jízdách může dojít k nehodám.

Správně používaný dětský zadržovací systém splňuje 3 základní účely:

Zabraňuje nebo snižuje zranění při nehodě.
Umožňuje správné držení těla přizpůsobené věku dítěte.
Dítě je dobře usazeno a neodvádí pozornost řidiče.
Dětské autosedačky se vyplatí
Naše dítě a jeho spokojený a dlouhý život je našim životním štěstím. Povinnost používat při přepravě dítěte autosedačku nám ukládá zákon a také stanoví podmínky a pravidla pro jejich správné použití. Nespoléhejme proto na levné nabídky autosedaček pro děti, ale dejme důvěru produktům známých firem, které jsou na trhu již dlouhá léta a jejichž autosedačky jsou ověřeny skutečnými zákazníky. Vždyť život či zdraví našeho dítěte nám za mírný příplatek jistě stojí!